Spośród wszystkich dolegliwości, które dotykają nasz narząd wzroku, bardzo często pojawia się tak zwany zez, dysfunkcja szczególnie częsta u osób młodych. Z czym jest ona związana?
Prezentacja przyczyn powstania zeza
Omawiana wada wzroku dotyczy w największym stopniu nieprawidłowej budowy i niesprawnego funkcjonowania mięśni ocznych, które odpowiedzialne są między innymi za odpowiedni kąt widzenia. Jeżeli ich działanie jest w jakimś stopniu zaburzone, wspomniany kąt patrzenia jest różny w obu gałkach ocznych, co prowadzi do niewłaściwego postrzegania stereoskopowego. Związane jest to także z widocznym „rozjeżdżaniem” się gałek.
Wszystko to prowadzi do tego, że osoby cierpiące na zeza mogą mieć trudności z prawidłowym widzeniem, co zdecydowanie utrudnia im chociażby uprawianie sportów czy prowadzenie samochodów. Trudności te związane są przede wszystkim z gorszą wyobraźnią przestrzenną. Przyczyny zeza mogą być różne – bardzo często są one wynikiem zmian w korze mózgowej, powodujących także osłabienie zdolności widzenia.
Korekcja zeza
Znaczną poprawę obserwuje się po użyciu specjalnych soczewek kontaktowych, które pobudzą nasze oczy do prawidłowej pracy. Ich rola w głównej mierze opiera się na poprawie ustawienia oczu, dzięki czemu nasze postrzeganie jest lepsze. Oczywiście tego typu soczewki muszą zostać w sposób odpowiedni dopasowane – istotne jest między innymi skorygowanie ich mocy do ewentualnej krótkowzroczności bądź nadwzroczności. Dzięki temu możliwe stanie się prawidłowe ustawienie kąta oczu, co oczywiście przełoży się na ich sprawniejsze funkcjonowanie.
Wiele mówi się o przewadze soczewek kontaktowych nad zwykłymi okularami. Dynamiczny ich rozwój sprawił, iż są one tak samo skuteczne w leczeniu różnego rodzaju wad wzroku, a przy większych wadach nawet skuteczniejsze. Związane jest to przede wszystkim z ich nieinwazyjnością. Soczewki możemy nosić zawsze – nieważne czy uprawiamy sport, leżymy czy wykonujemy skomplikowane obowiązki. W żaden sposób nam nie przeszkodzą, co przekłada się na to, iż czas ich używania (w porównaniu do okularów) jest dłuższy. Ma to oczywiście wpływ na skuteczność korekcji wady.