soczewki kontaktowe koronawirus

GIS i krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki informują, że w dobie koronawirusa lepiej używać okularów zamiast soczewek kontaktowych. Ale co w sytuacji, kiedy cenisz sobie wygodę stosowania soczewek i bardzo nie chcesz odkładać ich na bok? Albo nie masz pod ręką okularów o odpowiedniej mocy korekcyjnej? Podpowiadamy, jak używać soczewek kontaktowych, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko kontaktu z koronawirusem.

Kilka słów o koronawirusie

Pod koniec grudnia 2019 świat uderzyła informacja o pojawieniu się nowego, groźnego wirusa, nazywanego przez swój specyficzny “wygląd” koronawirusem. Powoduje on groźną chorobę o nazwie COVID-19, której objawy to niewielkie, zwykłe przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i niewydolność nerek – dużo zależy od odporności samego pacjenta. U osób najsłabszych (starszych, chorujących na inne, przewlekłe choroby) może nawet powodować śmierć.

Co wirus ma wspólnego z oczami?

Pacjenci, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem mogą mieć objawy oczne – głównie zapalenia spojówek. W badaniu przeprowadzonym w The Journal of Medical Virology na 30 hospitalizowanych 1 borykał się z zapaleniem błony pokrywającej gałkę oczną. Częstość występowania zapalenia spojówek w połączeniu z COVID-19 jest więc stosunkowo niska. Równie niskie jest ryzyko przeniesienia wirusa wraz ze łzami. Relacja drobnoustroju z ludzkimi oczami jest jednak bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Specjaliści są zgodni co do tego, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichnięcia kropelki pozostają w powietrzu i mogą przenieść się na nos, oczy lub usta innej osoby i w ten sposób dostać się do organizmu. Zarażenie może nastąpić również poprzez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus i “przeniesienie” go na twarz.

Specjalista ds. układu oddechowego z Uniwersytetu Pekińskiego, Wang Guangfa, który zetknął się z koronawirusem podczas pracy w klinice zdrowotnej w Chinach, stwierdził, że pierwszym objawem zarażenia w jego przypadku było zaczerwienienie i stan zapalny oka. Później pojawiła się gorączka i ponadprzeciętna ilość śluzu w nosie i gardle. Lekarz jest przekonany, że do zarażenia doszło przez oczy. Winy upatruje w tym, że nie nosił okularów ochronnych.

Dlaczego zaleca się zrezygnowanie z soczewek kontaktowych?

„W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas – Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych” taka informacja pojawiła się w piątek 27.03.2020 na Twitterze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Chodzi o to, by możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko przenoszenia się wirusa. 

Dr Thomas Steinemann, rzecznik kliniczny Amerykańskiej Akademii Okulistycznej, tłumaczy, że użytkownicy soczewek nie tylko muszą dotykać oczu podczas zakładania i zdejmowania szkieł, lecz także częściej dotykają twarzy niż osoby, które nie korzystają z soczewek, ponieważ są one swego rodzaju ciałem obcym, który czasem daje o sobie znać i prowokuje taki właśnie odruch – odruch dotykania.

Jak postępować aby nie zrezygnować z soczewek kontaktowych?

Zwróć jeszcze większą uwagę na higienę rąk. W ciągu dnia Twoje ręce gromadzą wiele zanieczyszczeń, w tym właśnie groźne drobnoustroje. Pomyśl tylko, ile różnych przedmiotów dotykasz od rana do wieczora. No właśnie – klamki i gałki drzwi, uchwyty w autobusach, włączniki świateł przy przejściach dla pieszych. Wiele z tych zabrudzeń transportujesz później do własnego organizmu – poprzez nos, usta, oczy. Dlatego tak ważna, a w dobie epidemii jeszcze ważniejsza, jest higiena rąk. Szczególnie, kiedy jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych.

Jak prawidłowo myć ręce?

  1. Zmocz dłonie letnią lub ciepłą wodą.
  2. Wyciśnij porcję zwykłego mydła lub mydła antybakteryjnego na środkową część dłoni i połącz je.
  3. Masuj, czyszcząc zarówno środek, jak i zewnętrzną część dłoni.
  4. Pamiętaj o przestrzeni między palcami i nadgarstkach. Zwróć szczególną uwagę na kciuki oraz opuszki.
  5. Opłucz dłonie pod bieżącą wodą.
  6. Osusz skórę czystym, świeżym ręcznikiem. Może być również papierowy.
Czytaj także:  Zalety i wady soczewek multifokalnych

Myj dłonie często. Koniecznie przed i po przygotowaniu jedzenia, przed i po skorzystaniu z toalety, przed i po założeniu/zdjęciu soczewek, przed dotknięciem twarzy, po każdorazowym kichnięciu i kaszlnięciu, po wyniesieniu śmieci, po dotknięciu zwierzaka i zawsze koniecznie po powrocie do domu! Niech zabieg mycia rąk trwa 20-30 sekund – wtedy wszystkie drobnoustroje zostaną unieszkodliwione.

Stosuj soczewki kontaktowe o jak najkorzystniejszych parametrach

Doświadczenie pokazuje, że odruch pocierania powiek pojawia się wtedy, kiedy odczuwasz obecność soczewki w oku. Najlepszym sposobem na zmniejszenie częstotliwości występowania tej czynności jest więc sięgnięcie po takie soczewki, które jeszcze lepiej dopasowują się do indywidualnych wymagań Twoich oczu. Jeśli więc masz taką możliwość, wyposaż się w soczewki o:

  • większym stopniu uwodnienia

Parametr ten przekłada się bowiem na nawilżenie soczewek, a mocniej nawilżone soczewki to mniejsze ryzyko wystąpienia suchości i szorstkości oczu, które mogłyby spowodować chęć potarcia i przyniesienia sobie ulgi.

  • wyższym parametrze przepuszczalności tlenowej

Im swobodniej powietrze dociera do oka, tym w lepszej jest ono kondycji – nie pojawia się suchość ani zaczerwienienie.

  • miękkim materiale i cienkich brzegach

Tego typu soczewki jeszcze szybciej i dokładniej dopasowują się do indywidualnego kształtu oka. Po kilku sekundach od aplikacji zapomnisz, że w ogóle je założyłeś, więc nie ma mowy o częstym dotykaniu twarzy.

Zamień soczewki planowej wymiany na jednodniowe

Wszystkie badania wskazują, że stosowanie soczewek jednodniowych to mniejsze ryzyko gromadzenia zanieczyszczeń i tym samym wystąpienia infekcji lub zakażeń. Dlatego jeśli to możliwe, na czas epidemii zamień soczewki planowej wymiany na te jednorazowe. Zapewnisz sobie jeszcze większą higienę oczu, a dodatkowo zaoszczędzisz odrobinę czasu na zabiegu pielęgnacji i prawidłowego przechowywania szkieł.

A może ACUVUE® OASYS 1-Day?

ACUVUE® OASYS 1-Day to jedne z najmocniej nawilżonych soczewek na rynku. To zasługa technologii zintegrowanej łzy i wysoce uwodnionego materiału. Takie połączenie zapewnia intensywną wilgotność szkieł przez cały dzień stosowania. Zwiększona średnica i powiększona strefa optyczna to gwarancja perfekcyjnego dopasowania i niewyczuwalności soczewki na oku oraz wysokiej jakości widzenia – bez mgieł i refleksów. Szkła znajdują się w sterylnym blistrze wypełnionym biozgodnym płynem – są nieskazitelnie czyste i gotowe do założenia w każdej chwili. Co równie ważne, przeznaczone są do jednodniowego stosowania.

A może Dailies Total 1®?

Dailies Total 1 to nowoczesne soczewki, zaprojektowane przez jedną z najbardziej cenionych i popularnych marek na rynku optycznym: Alcon® Vision Care. Nowoczesny gradient uwodnienia przekłada się na bardzo wysoką zawartość cząsteczek wody zarówno w wewnętrznej, jak i zewnętrznej części soczewki, co zapewnia perfekcyjną wilgotność zarówno soczewki, jak i oka, przez cały dzień. Wykorzystanie nowoczesnego materiału o dużej przepuszczalności tlenu gwarantuje oczom swobodny dostęp do tlenu – nie ma więc mocy o odcięciu go od otoczenia i suchości. Soczewki błyskawicznie dopasowują się do oka i nie przemieszczają. Codziennie czeka na Ciebie nowa, świeżutka para!


Źródła informacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *