Soczewki kontaktowe różnią się między innymi długością użytkowania. Jednak to nie jest jedyne kryterium podziału. Wybierając szkła korygujące wzrok, nie możemy kierować się okresem ważności czy kolorem. Znacznie bardziej istotny jest dobór odpowiednich parametrów. Ich określeniem musi zająć się lekarz optometrysta. Temat dotyczący parametrów soczewek może wydawać się skomplikowany, ale kluczowy w prawidłowym korygowaniu wzroku. Ważny jest nie tylko dobór dioptrii, czyli wartości korekcyjnej. Soczewka musi być idealnie dopasowana i tylko wtedy spełni funkcje korygowania wzroku oraz zapewni komfort noszenia. O jakich parametrach soczewek kontaktowych należy pamiętać przy korekcji wzroku? To moc sferyczna, promień krzywizny, średnica soczewki oraz moc i oś cylindryczna. Do parametrów zaliczamy również stopień uwodnienia i gazoprzepuszczalność.
Moc sferyczna (PWR) – moc optyczna
Moc optyczna soczewek dość często różni się od mocy okularów. Ma to związek z różnicą odległości obydwu od oka. Soczewki dla osób nadwzrocznych powinny mieć moc trochę wyższą od mocy w okularach, a dla osób krótkowzrocznych – nieznacznie niższą.
Promień krzywizny (BC)
Jego dobór zadecyduje o stopniu przylegania soczewki do gałki ocznej. Promień krzywizny oznacza kąt wypukłości oka. Soczewka nie może zbyt mocno przyklejać się do oka, gdyż utrudni to, a wręcz uniemożliwi, przepływ łez. Zbyt luźno położona również wywoła dyskomfort.
Kluczowa w odpowiednim dopasowaniu promienia krzywizny do naszego oka jest wizyta u okulisty, który na podstawie soczewki próbnej określi stopień jej przylegania.
Średnica soczewki (DIA)
Soczewka musi być na tyle duża, aby swobodnie, w całości, przykryć rogówkę. Dana wielkość soczewki nie może powodować zniekształceń i jednocześnie dobrze przylegać.
Moc cylindryczna (CYL) i oś cylindryczna (AXE)
Moc i oś cylindryczna ustala się dodatkowo dla osób z astygmatyzmem. Chodzi o korekcję tej wady.
Stopień uwodnienia
Stopień uwodnienia informuje nas o zawartości wody w materiale, z którego powstały soczewki. Stopień ten wynosi zwykle 38-74%. Oczywiście, im wyższy, tym lepiej – zwiększa się wówczas przepuszczalność tlenu przez materiał (czyli przez soczewkę).
Gazoprzepuszczalność
Gałka oczna do prawidłowego funkcjonowania wykorzystuje tlen zawarty w powietrzu.
O przepuszczalności tlenu (Dk) decyduje nawodnienie, jak również grubość soczewki (Dk/t, gdzie t to grubość). Nie może ona być zbyt gruba, ale też za cienka – mogłaby nie zachować kształtu w trakcie zakładania. Idealnym zestawieniem jest więc odpowiedni stopień nawodnienia oraz dopasowana grubość soczewki.
Jak sprawdzić parametry soczewek kontaktowych?
Parametry soczewek kontaktowych, ich producent zamieszcza na opakowaniach oraz specyfikacji, która jest trudno dostępna dla statystycznego użytkownika. Dlatego też zapraszamy do naszego Katalogu soczewek kontaktowych, prezentującego najważniejsze parametry dla każdego produktu dostępnego na Polskim rynku.