moce soczewek kontaktowych

Dobór soczewek kontaktowych, jak i okularów korekcyjnych należy tylko i wyłącznie do kompetencji specjalisty. Samodzielne decydowanie o swojej wadzie wzroku, nie tylko grozi pogorszeniu widzenia, ale także rozwojowi poważnych chorób oczu. Dlatego też, warto pamiętać o kilku faktach dotyczących mocy soczewek kontaktowych, aby w przyszłości nie popełnić błędów wpływających na jakość i komfort widzenia. 

Czy moc soczewek kontaktowych jest taka sama jak okularów?

Na początku należy wspomnieć, że recepta soczewek kontaktowych i recepta na okulary to dwie, odmienne od siebie recepty. Różnią się one znacząco. Po pierwsze, soczewki okularowe są umieszczone około 12 milimetrów od oczu, natomiast soczewki kontaktowe zakładane są bezpośrednio na powierzchnie oczu. Jeśli osoba z wadą wzroku, chce korzystać zarówno ze soczewek kontaktowych, jak i klasycznych okularów musi pamiętać o dwóch, oddzielnych receptach, zwłaszcza, gdy przygoda z okulistyką dopiero się zaczyna. Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły. Moc soczewek kontaktowych może okazać się taka sama jak moc okularów. Dotyczy to szczególnie wad sferycznych, poniżej 2,75 dioptrii. W każdym innym przypadku tj. korekcja astygmatyzmu, nadwzroczności i innych schorzeń, dobór mocy jest indywidualny. Zwykle, wartości są do siebie podobne i nie odbiegają różnicy 0,25. 

Czy możemy sami dobrać metodę korekcji wzroku i czym grozi nieprawidłowy ich dobór?

Pierwsze badanie wzroku, a przy tym dobór metody korekcyjnej powinien odbywać się przy pomocy lekarza specjalisty, mianowicie okulisty. Tylko specjalista może podjąć odpowiedzialną decyzję w sprawie odpowiedniej metody korekcji wzroku. Samodzielne określenie wady wiąże się z pogorszeniem wzroku oraz innymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nieprawidłowy dobór soczek, pod względem mocy, krzywizny oraz wielkości grozi: 

  • zła jakość widzenia, 
  • częste wysuszanie soczewek, 
  • trudności z zakładaniem, 
  • ból oczu i głowy, 
  • nadmierne łzawienie, mruganie, 
  • rozwój przewlekłego zapalenia spojówek oraz brzegu powiek, 
  • rozdrażnienie i przemęczenie, 
  • problemy z czytaniem i pisaniem. 
Czytaj także:  Jakie są parametry soczewek kontaktowych?

Przy jakiej wadzie pojawiają się różnice korekcyjne?

Nawet jeśli dana osoba jest już właścicielem okularów korekcyjnych i ma określoną wadę wzroku, podczas doboru soczewek kontaktowych musi ponownie odbyć wizytę u okulisty. Podstawowa przyczyna tkwi w rodzaju wady pacjenta. 

Jak już wyżej wspomniano, w przypadku wad sferycznych poniżej 2,75 Dioptrii moce soczewek i okularów są takie same. W okolicznościach, gdy wartość soczewki oscyluje na minusie, różnice korekcyjne powinny nie przekraczać wartości 0,25. Oznacza to, że soczewki dla krótkowzrocznych pacjentów powinny być słabsze od okularów. Natomiast, dalekowzrocznym pacjentom zaleca się noszenie silniejszych soczewek o 0,25 wartości. Kolejny wyjątek dotyczy wad astygmatycznych, które wymagają noszenia soczewek torycznych. Wtedy też różnice korekcyjne nie są znaczne. 

Podczas doboru soczewek, warto pamiętać nie tylko o ich mocy, ale także o pozostałych parametrach soczewek kontaktowych – krzywiźnie i średnicy. Dlatego też decyzja o noszeniu soczewek powinna zostać podjęta przez lekarza specjalistę, który oceni problem oczu oraz określi wadę wzroku. Ponadto, wskaże w jaki sposób dbać o soczewki i jak je zakładać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *