wada wzroku w ciąży

Okulary to dla jednych interesujący dodatek, wzbogacający nasz wizerunek, dla innych prawdziwa zmora. Wada wzroku powinna być korygowana, dlatego wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe. Często u kobiet pojawia się jednak pytanie, czy podczas ciąży można korzystać z soczewek?

Wzrok w ciąży a zmiany hormonalne

Ta kwestia to na wielu forach internetowych temat numer jeden. Jak to zwykle bywa, opinii jest tyle, ilu internautów. Jak mówią eksperci i lekarze, noszenie soczewek nie jest niebezpieczne dla osób ciężarnych. Zatem w czym problem? W tej kwestii niewątpliwie w grę wchodzą procesy fizjologiczne, które zmieniają ciało kobiety w ciąży. Zmienia się chociażby kształt i funkcjonalność oka. Może okazać się, że soczewki, które do tej pory były idealnie dopasowane, w którymś etapie ciąży okażą się uciążliwe. Co więcej, mogą podrażnić oko i spowodować nieprzyjemne dolegliwości.

Kolejną szalenie istotną kwestią są łzy. W czasie ciąży może ich zabraknąć, co fachowo określa się zespołem suchego oka. Niewątpliwie w takim przypadku noszenie soczewek kontaktowych może okazać się bolesną czynnością. Co wtedy? Po pierwsze obserwuj swoje ciało. Jeśli czujesz, że soczewki wyrządzają w Twoim organizmie szkody, możesz – w niektórych sytuacjach – zastąpić je okularami. Warto mieć je pod ręką.

W zależności od zmieniającej się wady wzroku

Specjaliści z branży sugerują jeszcze jedno rozwiązanie. To po prostu zmiana soczewek. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się soczewki hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe. Wyróżniają się delikatnością materiału, z którego zostały zrobione, poza tym są bardzo dobrze uwodnione, co w przypadku opisywanych problemów ma kolosalne znaczenie.

Wskazane rozwiązania mogą zaradzić problemom i sprawić, że noszenie soczewek kontaktowych w dalszym ciągu nie będzie żadnym problemem. Warto jednak – przy okazji wizyty u lekarza – zasięgnąć jego fachowej porady w tej kwestii.

Czytaj także:  Jak zadbać o soczewki kontaktowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *