Oczopląs to jedna z najrzadszych spośród wszystkich wykrytych do tej pory dysfunkcji narządu wzroku. Według definicji encyklopedycznej, są to niekontrolowane i systematyczne ruchy gałek ocznych. Spowodowane są najczęściej zaburzeniem napięcia mięśni ocznych, które odpowiadają za prawidłową oscylację oka. Mimo, że pojawia się rzadziej niż krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, to nie znaczy że należy ją lekceważyć.
Metoda korekcji oczopląsu
Oczopląs może wystąpić pod różnymi postaciami. Wymienić można między innymi odmianę wywołaną (związana z różnego rodzaju bodźcami), samoistną bądź obwodową. Każda z nich objawia się na różne sposoby i każda z nich może być skutecznie leczona. Metodą korekcyjną, często wykorzystywaną w tej wadzie wzroku są soczewki kontaktowe. W sposób znaczący zmniejszają one częstotliwość mimowolnych ruchów gałki ocznej. Odpowiednio dobrane pozwalają je ustabilizować, co zaś przekłada się na usprawnienie procesu leczenia.
Omawiana wada wzroku charakteryzuje się często również zmniejszonym polem widzenia. Soczewki, z racji swojej budowy i działania, naturalnie je zwiększają, dzięki czemu komfort widzenia u chorego jest wyższy. Badania wskazują także, iż soczewki poprawiają również ostrość postrzegania, zwłaszcza w przypadku przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości.
Konsultancja okulistyczno-neurologiczna
Ogromną rolę przy stosowaniu soczewek kontaktowych do korekcji oczopląsu ma konsultacja okulistyczno-neurologiczna. Lekarze specjaliści pomogą nam odpowiednio dopasować soczewki, aby ich działanie rzeczywiście przyniosło pożądane skutki i nie stanowiło żadnego zagrożenia dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Szczególnie przy tej dysfunkcji narządu wzroku nie powinniśmy dobierać soczewek na własną rękę – może to bowiem skończyć się pogorszeniem widzeniem i powodować rozwój wady. Po dopasowaniu soczewek, nie należy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych. Mają one na celu sprawdzenie, czy terapia przebiega w sposób prawidłowy, a także wprowadzenie ewentualnych poprawek w metodzie korekcji. Poza skutecznym ograniczeniem niekontrolowanych ruchów gałek ocznych, osoba z oczopląsem zyskuje również sporą wygodę, gdy tylko zdecyduje się na tą metodę korekcji.