jakie dobrać soczewki

Wady wzroku pojawiają się w ostatnich czasie coraz częściej, dlatego tak ważną kwestią jest wybór skutecznych form ich korekcji. Spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań, niezwykłą popularnością cieszą się soczewki kontaktowe, które zapewniają przede wszystkim niebywałą wygodę użytkowania, a także sporą skuteczność, za sprawą której łatwo możemy naprawić jakość widzenia. Oczywiście zawsze powstaje pytanie, jakiego rodzaju soczewki powinniśmy wybrać. Jest ich bardzo dużo, a decyzja odnośnie konkretnego modelu uzależniona jest w głównej mierze od rodzaju wady wzroku.

Soczewki dla astygmatyków

Przykład soczewek torycznych - Air Optix for Astigmatism

Przykład soczewek torycznych – Air Optix for Astigmatism

Jeżeli zmagamy się z dość powszechnym astygmatyzmem, powinniśmy zdecydować się na soczewki toryczne. Charakteryzują się one nieco innym kształtem w porównaniu do standardowych produktów, dzięki czemu zapewniają nam prawidłowe postrzeganie przedmiotów znajdujących się zarówno blisko nas, jak i tych nieco oddalonych.

Soczewki dla krótkowidzów

Niezwykle często występującą wadą wzroku jest również krótkowzroczność. Jak sama nazwa wskazuje, objawia się ona tym, że nie jesteśmy w stanie dostrzec przedmiotów oddalonych, w związku z czym często mrużymy oczy, aby wyraźnie zobaczyć kontury przedmiotów. Dolegliwość ta związana jest z tym, że docierające do gałki ocznej światło skupia się przed siatkówką, dlatego też do korekcji tej wady używa się soczewek rozpraszających. Oznaczane są one znakiem minus.

Soczewki dla dalekowidzów

Przykład soczewek dla krótkowidzów i dalekowidzów - Acuvue Oasys

Przykład soczewek dla krótkowidzów i dalekowidzów – Acuvue Oasys

W przypadku przeciwstawnej wady wzroku, czyli dalekowzroczności (zwanej również hyperopią), mamy do czynienia z prawidłowym postrzeganiem wyłącznie przedmiotów oddalonych. Jeżeli mamy problemy z przeczytaniem książki i musimy ją od siebie oddalać, możemy mieć pewność, że cierpimy właśnie na dalekowzroczność. Korekcja tej dolegliwości odbywa się przy użyciu soczewek skupiających, które przyjmują wartości dodatnie (tak zwane „plusy”).

Czytaj także:  Jak używać soczewek kontaktowych, żeby uniknąć koronawirusa?

Oczywiście przedstawiony wyżej podział soczewek kontaktowych nie wyczerpuje tematu. Wspomnieć można również o odmianach twardych i miękkich. Pierwsze z nich są niezwykle sztywne, w związku z czym coraz rzadziej się ich używa. Jeżeli chodzi natomiast o produkty miękkie, wyróżniają się przede wszystkim dobrą przepuszczalnością powietrza, a także właściwościami pielęgnacyjnymi. Kolejny typ klasyfikacji soczewek, to obecny również na naszej stronie, podział ze względu na czas ich użytkowania. W ich gronie wyróżnia się soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a także coraz rzadziej występujące kwartalne, roczne i dwuletnie. Dłuższy okres stosowania tej samej pary soczewek jest niekorzystny ze względu na niemożność utrzymania ich w dobrej kondycji przez okres dłuższy niż jeden miesiąc i to nawet przy zachowaniu zasad higieny oraz prawidłowej pielęgnacji soczewek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *