prezbiopia korekcja

Postęp w dziedzinie okulistyki i optyki sprawił, że ludzie cierpiący na prezbiopię nie są już zmuszeni do korzystania z kilku par okularów. Osobom, które chcą zapewnić sobie pełen komfort, zaleca się stosowanie soczewek kontaktowych. Coraz większą popularność zyskują soczewki multifokalne, nazywane również soczewkami wieloogniskowymi. Warto wiedzieć, że mają one zarówno zalety, jak i wady.

Walory soczewek multifokalnych

Główną zaletą soczewek wieloogniskowych jest fakt, że zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia w każdej odległości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu koncentrycznie ułożonych pierścieni, które różnią się między sobą pod względem mocy optycznej. W efekcie dochodzi do właściwego załamywania promieni świetlnych, oddzielania i ogniskowania na siatkówce. Osoby korzystające z soczewek multifokalnych mają zapewniony pełen komfort zarówno wtedy, gdy muszą widzieć obraz znajdujący się w większej odległości (na przykład podczas jazdy samochodem), jak i wtedy, gdy liczy się dobre widzenie z bliska (na przykład w trakcie czytania). Soczewki te bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku odległości pośrednich między dalą i bliżą, czego nie można powiedzieć o szkłach dwuogniskowych. Soczewki multifokalne umożliwiają całkowitą rezygnację z okularów, co ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie. Dzięki soczewkom można uprawiać dowolne sporty, łącznie z pływaniem i sportami ekstremalnymi przy czym nie trzeba obawiać się dyskomfortu związanego z niezbyt wyraźnym widzeniem.

Wady soczewek multifokalnych

Wadą soczewek multifokalnych jest przede wszystkim ich wyższy koszt w porównaniu do szkieł jedno- i dwuogniskowych. Różnicę tę dostrzegą w szczególności osoby, które zdecydują się na chirurgiczne wszczepienie soczewki. Niektórzy specjaliści zwracają także uwagę na to, że soczewki wieloogniskowe mogą nie sprawdzić się w przypadku osób powyżej 70 roku życia, ponieważ w tym wieku trudno jest przystosować się do nowych warunków optycznych.
Decydując się na stosowanie soczewek wieloogniskowych należy pamiętać o tym, że ważną rolę odgrywa ich odpowiednie dopasowanie. Wyłącznie starannie dobrane soczewki pozwolą cieszyć się pełnym komfortem i bardzo dobrą jakością widzenia.

Czytaj także:  Podpowiadamy jakie soczewki wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *