soczewki czy okulary

Każda osoba, która dowiaduje się, że ma wadę wzroku staje przed koniecznością wybrania metody jej korekcji. Aby cieszyć się dobrym widzeniem możemy zdecydować się na noszenie okularów, korekcję laserową (po uzgodnieniu z okulistą) lub na coraz popularniejsze soczewki kontaktowe. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Soczewki czy okulary? Na co się zdecydować? Odpowiadamy poniżej.

Ponadczasowe okulary

okulary lepsze od soczewek

Okulary lepsze od soczewek?

Okulary to wciąż podstawowe rozwiązanie problemu wady wzorku, które mimo upływu lat wciąż cieszy się sporą popularnością. Ich główną zaletą jest fakt, że mogą być noszone praktycznie przez każdego, również przez osoby, które mają wrażliwe oczy lub łatwo zapadają na różnego rodzaju alergie. Dobrze dobrane okulary mogą również być prawdziwą ozdobą i modnym dodatkiem, który sprawi, że prezentować będziemy się modnie i atrakcyjnie. Ich potencjał w stylizacjach dostrzegły wielkie domy mody i producenci odzieży – Dolce&Gabbana, Vogue czy Versace. Niekwestionowaną pozycję na rynku wciąż utrzymuje marka Ray-Ban, ale po piętach depczą jej inni producenci. Produkty tych marek są dostępne w szerokim asortymencie w sklepie Kodano.
Należy być świadomym, że korekcja okularowa nie jest wolna od wad (pomijając temat korekcji wady wzroku). Okulary nie dają nam pełnego pola widzenia. Poza tym mogą spadać podczas aktywności fizycznej, a w sportach kontaktowych można je uszkodzić. W takim przypadku należy wybrać okulary o zwiększonej odporności na czynniki mechaniczne, np. wykonane z polikarbonu. Poza tym okulary mogą parować w chłodne dni, co znacznie utrudnia widzenie.

Soczewki – komfort i wygoda

soczewki lepsze od okularów

Soczewki lepsze od okularów?

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, które ma sporo zwolenników. Nic więc dziwnego, że popularność tej metody korygowania wady wzroku staje się coraz większa. Podstawową zaletą soczewek jest ich uniwersalność. Sprawdzają się one doskonale w każdej sytuacji – bez problemu możemy w nich ćwiczyć, biegać a nawet pływać, co jest sporą zaletą – szczególnie dla osób, które zmagają się z dużą wadą wzroku. Warto również dodać, że soczewki doskonale sprawdzają się zimą. Wszystko to dlatego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych szkieł nie parują po wejściu do pomieszczeń. W takich przypadkach ich noszenie jest jeszcze bardziej komfortowe od okularów.
Soczewki kontaktowe wbrew pozorom nie podrażniają oczu, a jedynym
Co więcej, dzisiejsze soczewki pozwalają nam pogłębić naturalny kolor oczu lub całkowicie go zmienić. Mogą więc nie tylko pomóc w dobrym, ostrym widzeniu, ale również stanowić prawdziwą ozdobę. Do najbardziej popularnych marek soczewek kontaktowych należą Acuvue (np. Acuvue Oasys), Biofinity, Soflens (np. Soflens Daily Disposable) oraz Air Optix (np. Air Optix for Astigmatism).

Czytaj także:  Jak zadbać o soczewki kontaktowe?

Dlaczego warto jednak zaufać soczewkom kontaktowym?

Podsumowując, to czy wybierzemy soczewki czy okulary zależy wyłącznie od nas. Nie należy obawiać się nowoczesnych rozwiązań i przetestować obie metody korekcji. Obiektywne rezultaty w korekcji soczewkami otrzymuje się po okresie minimum trzech tygodni. Pierwszymi niepowodzeniami w ich doborze nie należy się zrażać, a swój problem skonsultować ze specjalistą – okulistą lub optometrystą. Być może przekonamy się do tej metody korekcji lub będziemy ją stosowali zamiennie z okularami. Bardzo często bowiem osoby, które bały się, że nie poradzą sobie z ich zakładaniem czy pielęgnacją przekonują się, że wcale nie jest to takie trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *