sposoby na zmęczone oczy

Oczy w dobrej kondycji same się doskonale oczyszczają i nawilżają. Często jednak dochodzi do ich przeciążenia, które objawia się bólem, osłabieniem i zaczerwieniem oczu. Zmęczenie narządu wzroku nie jest chorobą i nie wymaga leczenia, ale należy mu przeciwdziałać. Czynnikami, które najczęściej powodują przeciążenie oczu są:

  • długa praca przy komputerze,
  • długie czytanie,
  • prowadzenie samochodu,
  • słabe oświetlenie,
  • i inne.

Skuteczną metodą, zapobiegającą tej dolegliwości jest nawilżanie spojówek oraz odpoczynek.
Najbardziej skuteczne w tym wypadku są krople na zmęczone oczy, inaczej zwane sztucznymi łzami. Przeciwdziałają one podrażnieniom, łagodzą ból i doskonale nawilżają oczy. Ponadto, można je stosować profilaktycznie. Należy jednak pamiętać żeby na zmęczone oczy nie używać kropli likwidujących zaczerwienienia, ponieważ maskują one jedynie objawy a nie leczą podstawowego problemu. Zawierają one środki przeciwbólowe i odkurczające naczynia krwionośne, ale nie leczą dolegliwości.

Zmęczone oczy to dokuczliwa dolegliwość, aby jej uniknąć od czasu do czasu należy zrobić przerwę w pracy, sprawdzić oświetlenie i upewnić się czy moc szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych jest odpowiednia.

Czytaj także:  Soczewki czy okulary - co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *