kim jest optyk

O tym, że okulista jest specjalistą od chorób oczu i zaawansowanych badań oczu, a optyk pomaga dobrać oprawki okularowe i soczewki kontaktowe, wszyscy wiedzą. Mało kto wie, że doboru metody korekcji z ustaleniem ich parametrów nie zawsze musi wykonać okulista, a równie dobrze może to zrobić optometrysta. Przekonajmy się zatem jakie zadania wykonują podczas codziennej pracy – optyk, okulista, a także zagadkowy optometrysta.

Kim jest optyk?

Optyk zajmuje się przede wszystkim interpretacją i analizą recept wystawionych przez optometrystę lub okulistę. Określa rodzaj soczewek i dopasowuje je do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Przygotowuje soczewki, dokonując ich zeszlifowania tak, aby pasowały do opraw. Reguluje oprawy, weryfikuje gotowe produkty okulistyczne, naprawia zniszczone oprawy okularów. Powiela także wcześniej noszone soczewki okulistyczne. Krótko można sprecyzować zawód optyka, jako osobę zajmującą się montażem okularów i doborem odpowiednich soczewek.

Kim jest okulista?

Okulista jest lekarzem specjalistycznej opieki zdrowotnej. Zajmuje się leczeniem chorób oczu i układu wzrokowego i przede wszystkim wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, nadwzrocznością oraz astygmatyzmem. Oczywiście na wstępnym etapie badania dokonuje diagnozy choroby, a następnie decyduje o sposobach rehabilitacji lub czynnościach operacyjnych oka. Okulista jest medycznie przeszkolonym specjalistą, który zapewnia pełną opiekę nad narządem wzroku. Jego czynności polegają także na doborze soczewek kontaktowych, badaniu narządu wzroku, pielęgnacji oczu, leczenia w przypadku wystąpienia chorób takich jak jaskra, zapalenie tęczówki czy oparzenia chemiczne. Okulista uprawniony jest także do chirurgicznych ingerencji w zakresie narządu wzroku.

Czy można powierzyć badanie wzroku optometryście?

Oczywiście tak. Optometrysta jest specjalistą uprawnionym do wykonywania badań narządu wzroku. Może on diagnozować i leczyć niektóre wady wzroku między innymi takie jak krótkowzroczność lub astygmatyzm. Może również przepisywać i dopasowywać okulary oraz soczewki kontaktowe. Pomaga także diagnozować choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa i zapalenia spojówek, ale pełną diagnostykę jak i proces leczenia jest wykonywany już przez okulistę. Optometrysta często świadczy także usługi leczenia wzroku, takie jak ćwiczenia oczu i pomoc dla niedowidzących, leczenie stanów takich jak zez lub niedowidzenie. Optometrysta może łączyć leczenie wzroku z zadaniami optyka, a więc decydować o odpowiednich soczewkach lub oprawach, a nie tylko od doborze ich parametrów.
Zdecydowanie w przypadku skomplikowanych schorzeń oczy najlepiej kontaktować się z okulistą, a nie z optometrystą, ale dotyczy to szczególnie trudnych schorzeń. Lekarz ten nie może także podejmować skomplikowanych operacji chirurgicznych oczu, ale zazwyczaj ściśle współpracuje z okulistą. W razie potrzeby kieruje swoich pacjentów do specjalisty.

Czytaj także:  Soczewki kontaktowe w korekcji stożka rogówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *