jak dbać o soczewki

Utrzymanie unikalnych właściwości soczewek wielokrotnego użytku, a więc soczewek tygodniowych w systemie dzień/noc, dwutygodniowych i miesięcznych, jest możliwe dzięki systematycznej ich pielęgnacji. W tym celu stosuje się wielofunkcyjne płyny do soczewek (płyny jednostopniowe), które służą nie tylko do czyszczenia, ale również do przechowywania soczewek. Kiedyś w użyciu były również płyny dwustopniowe, a wśród nich osobno płyny do czyszczenia oraz do przechowywania soczewek. Obecnie wyszyły już jednak z użytku.
Pielęgnacja nie jest czynnością skomplikowaną oraz czasochłonną, wbrew krążącej złej opinii wśród przeciwników „kontaktów” lub niezmiennych miłośników okularów. Nie wolno zapominać o kilku poradach, aby utrzymać zarówno soczewki jak i oczy w dobrej kondycji. Aby jednak w pełni opanować zasady czyszczenia soczewek, przygotowaliśmy …

Vademecum użytkownika płynów do soczewek:

 1. Higiena – zanim przystąpimy do pielęgnacji soczewek, należy dokładnie umyć ręce oraz je wytrzeć.
 2. Podział płynów do soczewek – podstawowy podział to w zależności od charakterystyki soczewek (płyn do soczewek miękkich i twardych), natomiast kolejny to podział na wspomniane już płyny jednostopniowe (wielofunkcyjne) i dwustopniowe.
 3. System No Rub – w przypadku niektórych płynów poza przemyciem soczewek, powinno się je również przecierać w palcach. Jeżeli płyn jest wyposażony w system No Rub (np. Eyeye All in One), to soczewek nie trzeba dodatkowo pocierać podczas czyszczenia.
 4. Tylko płyn do soczewek – do czyszczenia i dezynfekcji mogą być używane tylko przeznaczone do tego celu płyny. Nie przemywaj ich wodą czy wodą destylowaną, ponieważ w ten sposób narazisz oczy na podrażnienia i zwiększysz ryzyko infekcji.
 5. Pojemnik na soczewki – powinny być przechowywane tylko w specjalnym pojemniczku, często dołączanym do płynu. Powinien być on dokładnie oczyszczony oraz osuszony, po wyjęciu z niego soczewek. Pojemnik powinien być wymieniany raz na miesiąc. Soczewki powinny być w pełni zanurzone w płynie, nie oszczędzajmy na ilości stosowanego płynu.
 6. Okres używania – standardowy okres stosowania płyny pielęgnacyjnego to od jednego do trzech miesięcy po otwarciu pojemnika z płynem. Pilnuj także jego daty ważności.
 7. Brudne soczewk – te, które upadły na podłogę nie powinny być użyte ponownie, nawet jeżeli będą dokładnie przemyte płynem.
 8. Wymiana płynu – jedna dawka płynu nie może być wielokrotnie użyta.
 9. Aplikacja soczewek – soczewki powinny być wyciągane specjalną pęsetą z pojemniczka, przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek należy unikać ich kontaktu z paznokciami, pod którymi kryją się liczne drobnoustroje.
 10. System dzień/noc – w przypadku soczewek, które mogą być noszone przez 24 godziny, należy systematycznie zdejmować soczewki, aby oczyścić je ze złogów białkowych.
 11. Dobór płynu – pierwszy płyn powinien być dobrany przez specjalistę – optyka lub optometrystę.
 12. Podrażnienia – mogą wynikać nie tylko z użycia nieprawidłowych soczewek, ale również płynu. Wszelkie nieprawidłowości skonsultuj z okulistą lub optometrystą
Czytaj także:  Jakie są parametry soczewek kontaktowych?

Czas – Pielęgnacja soczewek trwa standardowo od 1 do 3 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *