które soczewki kontaktowe wybrać

Korekcja wzroku wymaga zastosowania perfekcyjnych rozwiązań, które pozwalają na zniwelowanie najczęściej występujących wad wzroku. Współczesna okulistyka i optyka skłania się w stronę zastosowania soczewek kontaktowych, które posiadają o wiele większe walory od tradycyjnych rozwiązań w postaci okularów.

Jakie soczewki wybieramy?

Analiza rynku przeprowadzona w 2016 roku przez GFK (link) wskazuje, że aż 80 proc. soczewek wybieranych w pierwszych trzech kwartałach stanowiły sferyczne. Inne, do których należą soczewki kosmetyczne, wieloogniskowe oraz toryczne były swego rodzaju niszą sprzedażową i zajmowały od 1 proc. sprzedaży dla soczewek wieloogniskowych, 3 proc. w przypadku soczewek kosmetycznych i 15 proc. dla soczewek torycznych.

Podział na funkcyjność poszczególnych soczewek wskazuje także, którzy klienci chętnie wybierają to rozwiązanie:

  • soczewki sferyczne – najpopularniejsza odmiana soczewek, przeznaczone są dla korekcji nadwzroczności i krótkowzroczności;
  • soczewki toryczne – produkt dla osób z astygmatyzmem;
  • soczewki wieloogniskowe – dedykowane są pacjentom po 40 roku życia, którzy stracili zdolność precyzyjnej akomodacji (prezbiopia, starczowzroczność);
  • soczewki kosmetyczne – propozycja dla osób, które oprócz korekcji wzroku chcą podkreślić lub zmienić kolor oczu.

Popularne rodzaje soczewek a ich walory czasowe

Na wybór soczewek kontaktowych ma wpływ kilka istotnych czynników. Podstawowym jest oczywiście chęć poprawy wzroku, aczkolwiek należy także wskazać na ich częstotliwość wymiany. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne oraz roczne.

Popularne rodzaje soczewek pod kątem częstotliwości ich wymiany to przede wszystkim postawienie na rozwiązania optymalne. Najchętniej wybieranymi były soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne. Zajmowały one ponad 71 proc. rynku sprzedaży. Na drugim miejscu znalazły się soczewki jednodniowe, które wyróżniają się 27-procentowym udziałem. Przy okazji soczewek jednodniowych warto dodać, że w 2016 roku charakteryzowała je znaczna, bo aż 15 proc. – dynamika wzrostu sprzedaży w stosunku do lat poprzednich. Najmniejszym zainteresowaniem pacjentów cieszyły się soczewki kwartalne i roczne, po które sięgało zaledwie 1 proc. kupujących.

Czytaj także:  Soczewki czy okulary - co wybrać?

Szacuje się, że to soczewki jednodniowe będą liderem najbliższych lat. W tym przypadku wskazuje się nie tylko na przystępną cenę, ale też brak konieczności przechowywania soczewek i czyszczenia. Zdecydowanym atutem tego wyrobu jest wysoka higiena.

Które soczewki będą dominowały w “oczach” użytkowników?

Wskazaliśmy już soczewki, które cieszą się uznaniem pacjentów. Niemniej należy zauważyć, że zarówno soczewki toryczne, jak i progresywne (wieloogniskowe) notują coraz większy wzrost popularności. Osoby wymagające specjalistycznej korekcji oka ze względu na astygmatyzm i utratę precyzyjnej zdolności akomodacji skłaniają się ku rozwiązaniom eliminującym konieczność noszenia okularów. Nowoczesne rozwiązania producentów już sprawiły znaczny wzrost zainteresowania tymi soczewkami i wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie dołączą one do produktów coraz częściej wybieranych wśród astygmatyków (soczewki toryczne) i osób z prezbiopią (soczewki wieloogniskowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *