spanie w soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe są nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim pozwalają na efektywne leczenie i niwelowanie wad wzroku. Sięga po nie coraz więcej Polaków wskazując na ich atuty. Pomimo tak dużego zainteresowania nimi bardzo często pojawiają się pytania o to, czy można w nich spać.

Soczewki kontaktowe – spać czy ściągać?

Szukając informacji na jedno z najczęściej zadawanych pytań można spotkać odpowiedzi całkowicie negatywne, które mówią, że nie tylko nie można spać w „kontaktach”, ale też doprowadzić do poważnych infekcji oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Rzeczywiście nie powinno się spać w soczewkach kontaktowych, ale od tej zasady są pewne wyjątki. Są to soczewki całodobowe, dla których nie ma konieczności wyjmowania ich do snu, a nawet poddawania dodatkowej pielęgnacji.

Jakie soczewki – całodobowe (wielokrotnego użytku) czy jednodniowe (jednorazowe)?

Osoby, które chcą zamienić okulary na soczewki zazwyczaj zastanawiają się czy wybrać soczewki jednodniowe czy soczewki całodobowe z określonym czasem użytkowania (np. dwutygodniowe, miesięczne lub kwartalne). Soczewki jednodniowe są uznawane za najzdrowsze i jednocześnie najbardziej komfortowe. Z racji częstotliwości konieczności wymiany ich użytkowanie w pełni pozwala na prawidłową higienę oka. Z kolei soczewki całodobowe pozwalają na ich użytkowanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Wybór soczewek całodobowych nie jest do końca bezpieczny jeżeli zależy nam na wysokiej dbałości o nasze oczy. Mały dopływ tlenu przy zamkniętych powiekach sprawia, że nawet bardzo dobre właściwości nawilżające soczewek przy wysokim współczynniku przepuszczalności tlenowej Dk/t mogą niewystarczająco dotleniać i nawilżać oczy podczas snu, a także przyczyniać się do ich infekcji.

Soczewki całodobowe można wyjąć i ponownie założyć po uprzednim ich oczyszczeniu. Niestety czynność ta, nawet wykonana bardzo dokładnie nie gwarantuje, że oko nie zareaguje negatywnie. Zdarza się, że w takich sytuacjach specjalista (optometrysta lub okulista) zaleci zdejmowanie ich na noc bądź dobierze inny model soczewek całodobowych.

Czytaj także:  Zakładanie soczewek kontaktowych w 5 krokach

Jakie zalety mają soczewki jednodniowe?

Atuty soczewek jednodniowych to przede wszystkim:

  • brak konieczności pielęgnacji,
  • najwyższa higiena oka,
  • zalecane dla osób aktywnych sportowo,
  • wysokie bezpieczeństwo,

Jakie zalety mają soczewki całodobowe?

Atuty wyróżniające soczewki całodobowe:

  • brak konieczności ściągania na noc,
  • możliwość ich pielęgnacji w dowolnym czasie i ponownego założenia,
  • coraz bardziej nowoczesne materiały silikonowo-hydrożelowe i technologie, zapewniające coraz wyższy komfort,
  • rzadkie ryzyko powikłań – w innym przypadku ściąganie ich na noc, co nie przekreśla dalszego ich użytkowania.

Które soczewki wybrać?

Mając do wyboru soczewki całodobowe i jednodniowe zdecydowanie lepszym i zdrowszym wyborem będą soczewki jednodniowe, które są najlepszym gwarantem prawidłowej pielęgnacji i higieny oczu. To wyeliminowanie ryzyka ewentualnych infekcji, które mogą się przytrafić przy niedokładnym czyszczeniu soczewek całodobowych. Jeżeli jednak koniecznie chcemy przetestować soczewki całodobowe i nasze oczy nie są podatne na podrażnienia, to warto wybrać najlepsze z nich. Należą do nich:

  • Biofinity, Biofinity Toric i Biofinity Multifocal – soczewki miesięczne od Cooper Vision, także w wersji torycznej jak i progresywnej;
  • PureVision 2HD, PureVision 2HD for Astigmatism i PureVision 2HD for Presbyopia – soczewki miesięczne od Bausch&Lomb, także w wersji torycznej jak i progresywnej;
  • Air Optix Night&Day Aqua – soczewki miesięczne od Alcona;
  • Acuvue Oasys i Acuvue Oasys for Astigmatism – soczewki dwutygodniowe (tygodniowe przy noszeniu przez całą dobę) od Johnson&Johnson, także w wersji torycznej;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *