korekcja dużej wady wzroku

Według ostrożnych szacunków ponad dwa miliardy ludzi na świecie cierpi na różnorodne wady wzroku. Wśród najczęściej występujących wad należy wymienić krótkowzroczność i dalekowzroczność, które dotykają niemały odsetek społeczeństwa. Wady wzroku to poważny problem, gdyż zaburzenia widzenia w znaczący sposób wpływają na pogorszenie jakości i komfortu życia. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na skuteczne korygowanie niemal wszystkich schorzeń oczu. Dzisiaj duża wada wzroku – mieszcząca się w przedziale od -35 do +35 dioptrii – może być niwelowana przy użyciu nowoczesnych metod.

Sposoby korygowania dużych wad wzroku

Do podstawowych metod korygowania najczęściej występujących wad wzroku zalicza się noszenie okularów bądź soczewek, a także przeprowadzenie odpowiednich zabiegów laserowych i chirurgicznych. Te ostatnie są jednymi z najskuteczniejszych (a jednocześnie najbezpieczniejszych) sposobów walki z krótkowzrocznością bądź dalekowzrocznością. Jednak warte podkreślenia jest to, iż metody tego typu mogą być stosowane przy określonych zakresach wad. Korygowanie wad wzroku przy użyciu lasera jest zalecane osobom, których schorzenie nie przekracza wartości od -10 do +6 dioptrii. Alternatywą może być wszczepienie soczewki fakijnej, która koryguje krótkowzroczność dochodzącą do -24 dioptrii. W gorszej sytuacji są osoby, u których zdiagnozowana wada wzroku przekracza 30 dioptrii (wartości plusowych bądź minusowych). W tym przypadku podstawową metodą korygowania wady jest noszenie odpowiednich szkieł. Krótkowidz bądź dalekowidz ma do wyboru okulary bądź soczewki kontaktowe, które każdorazowo powinny być dobierane przez lekarza okulistę.

Przewaga soczewek kontaktowych nad okularami w korygowaniu dużych wad wzroku

Duża wada wzroku wymaga zastosowania odpowiednich wartości szkieł. Wielu okulistów podkreśla, iż w przypadku wad wahających się w zakresie od -35 do +35 dioptrii lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek kontaktowych. Nie ulega wątpliwości, iż ich noszenie wiąże się z wygodą, lepszym samopoczuciem, funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Jednak to nie wszystko. Przy dużych wadach wzroku soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia (bez zniekształceń obwodowych, co jest charakterystyczne dla okularów o dużych mocach), naturalną wielkość obrazów (okulary noszone przy dużych wadach znacznie zmniejszają lub powiększają widziany obraz) oraz prawidłowe widzenie barw. Nie bez znaczenia jest także to, iż soczewki kontaktowe są zakładane bezpośrednio na oczy (co pozwala na lepsze korygowanie wad) i umożliwiają komfort widzenia nawet w przypadku dużej rozbieżności pomiędzy obojgiem oczu. Przykładem soczewek doskonale sprawdzających się do korygowania dużych wad wzroku są soczewki Proclear Sphere RX. Ich zakres mocy waha się od -35 do +35 dioptrii, a dodatkową zaletą jest fakt, iż posiadają zróżnicowane średnice i promienie krzywizny. Soczewki Proclear Sphere RX są wykonane w technologii PC, która zapewnia duże nawodnienie i wysoki komfort noszenia. Dodatkowymi zaletami tych soczewek jest wysoka kompatybilność z okiem i doskonała ostrość widzenia.

Czytaj także:  Co z tą mocą soczewek kontaktowych?

Duża wada wzroku to niewątpliwie schorzenie, które wpływa w sposób negatywny na komfort i jakość życia.Jednak osoba posiadająca wysoką krótkowzroczność lub dalekowzroczność nie jest skazana na niedogodności wynikające z choroby. Duże wady wzroku mogą być korygowane, a dobranie odpowiedniej metody znacznie poprawi komfort i wygodę codziennego życia.

One thought on “Jak korygować dużą wadę wzroku?

  1. Myślę, że przy większych wadach (myślę o ponad -3,00) to tylko i wyłącznie laser w obecnych czasach, a najlepiej metoda Lentivu. Ja przed swoim zabiegiem bardzo długo się zastanawiałam jaki zabieg wybrać, którego lekarza, placówkę… Na szczęście okazało się, że chłopak mojej siostry miał zabieg w Bialymstoku (właśnie Lentivu), a lekarz który przeprowadzał zabieg (dr Michnowski) dalej tam urzęduje. Spotkałam się na rozmowę, i przeszłam badanie kwalifikacyjne, potem trochę stresu i wątpliwości, ale ostatecznie z mojego -5,00 w obu oczach zrobiło się -0,25 🙂 Jestem bardzo szczęśliwa! A zabieg krótki i przyjemny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *