stożek rogówki soczewki kontaktowe

Nasza rogówka narażona jest na wpływ wielu czynników, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia bądź nieprawidłowego funkcjonowania. Jedną z licznych dolegliwości, które ją dotykają, jest tak zwany stożek rogówki.

Czynniki ryzyka

Związany jest on ze zbytnim uwypukleniem rogówki, przez co jej budowa upodabnia się kształtem właśnie do stożka. Tego typu dysfunkcja narządu wzroku została poznana w bardzo małym stopniu, więc nie wiadomo co ją tak naprawdę wywołuje. Wiadomo jedynie, iż nie ma ona podłoża zapalnego, a jej przebieg ma charakter progresywny i w pełni nieprzewidywalny. Liczne badania i analizy wskazują, iż stożek rogówki najczęściej występuje w przedziale wiekowym od 20. do 30. roku życia. Nie oznacza to jednak, iż nie może pojawić się również w wieku późniejszym. Warte podkreślenia jest również to, że stożek rogówki pojawia się najpierw w jednym oku, by po pewnym czasie wystąpić również w drugim. Jeżeli chodzi natomiast o częstotliwość występowania choroby, wskazuje się, iż pojawia się ona u jednej osoby na tysiąc. Nie ma na nią wpływu ani płeć ani kwestie genetyczne.

Jakie są objawy stożka rogówki?

Przede wszystkim związane są one z zaburzeniami wzroku (czasem bardzo poważnymi) – wszelkie przedmioty, zarówno te oddalone, jak i znajdujące się w niewielkiej odległości, stają się niewyraźne. Bardzo często pojawia się również tak zwane podwójne widzenie oraz nadwrażliwość na światło. Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do jeszcze poważniejszych zaburzeń, toteż nie warto tej wady bagatelizować. Czytaj także artykuł “Stożek rogówki – choroba oczu”, aby dowiedzieć się więcej o tym czym jest ta choroba oczu, o jej objawach i diagnozie.

Soczewki w procesie leczenia

Proces leczenia stożka rogówki bardzo często oparty jest na gazoprzepuszczalnych soczewkach twardych, które skutecznie korygują nasze widzenie. Są one niezwykle skuteczne, powodują bowiem natychmiastową poprawę ostrości i jakości postrzegania. Niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio dopasować soczewki do rodzaju stożka. Występuje on bowiem w dwóch odmianach – owalnej oraz okrągłej. Każda z nich wymaga innego doboru soczewek. Warto wspomnieć również o tym, iż soczewki nie prowadzą do spłaszczenia rogówki, co jeszcze bardziej pogorszyłoby sytuację chorego. Jeżeli będziemy używać soczewek regularnie, z pewnością unikniemy konieczności przeszczepu rogówki, do której dochodzi przy zaniedbaniu leczenia.

Czytaj także:  Zakładanie soczewek kontaktowych w 5 krokach

1 thoughts on “Soczewki kontaktowe w korekcji stożka rogówki

  1. Ja osobiście polecam zabieg laserem, soczewki kontaktowe nie działały u mnie zbyt dobrze i czułem się bardzo niekomfortowo. Parę sekund i stożek rogówki to tylko przeszłość. Trochę się bałem laseru, ale Dr Michnowski z Białegostoku (który mnie prowadził – polecam), powiedział, że ryzyko jest minimalne, a korzyści – OGROMNE. I tak też się stało, uporałem się ze stożkiem dzięki laserowemu zabiegowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *