pomiar krwi u diabetyków

Google w branży optycznej

Google już od kilku lat stara się wprowadzić na rynek inteligentne soczewki kontaktowe z wbudowanym mikrochipami, dostosowane do konkretnej grupy docelowej, np. soczewki 3D dla miłośników nowych technologii i gier komputerowych – więcej o tym tutaj. Microchipy mają dostarczać informacje o stanie naszego organizmu. Tak właśnie jest w przypadku soczewek kontaktowych, tworzonych we współpracy z koncernem farmaceutycznym Novartis.

Cukrzyca i wada wzroku

Cukrzyca to choroba, która ma negatywny wpływ na stan narządu wzroku. Zakończenia nerwowe mieszczące się w rogówce ulegają osłabieniu dlatego jest ona bardziej podatna na infekcje oraz uszkodzenia. Ponadto oczy są wysuszone wskutek zmniejszonej produkcji łez. Dlatego też jedyną alternatywą dla cukrzyków są jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokim stopniu przepuszczalności tlenu, dla których ryzyko infekcji jest zdecydowanie mniejsze niż w wymagających pielęgnacji soczewek długoterminowych. Cukrzyca jest chorobą w trakcie której wada wzroku zmienia się częściej niż u normalnej osoby, dlatego należy cyklicznie go badać. Decyzję o noszeniu soczewek kontaktowych powinniśmy skonsultować z naszym lekarzem.

Inteligentne soczewki dla cukrzyków

soczewki od Google

soczewki bioniczne Google

Inaczej jest z prezentowanymi soczewkami, które poza właściwościami korekcyjnymi mierzą także poziom glukozy we krwi biorące pod uwagę skład chemiczny łez. W 2016 roku Google wraz z Novartis planują przeprowadzić testy na ochotnikach. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest rezygnacja z kłopotliwego, codziennego nakłuwania palca w standardowej metodzie sprawdzania ilości cukru w organizmie. Do zalet soczewek należy również informowanie użytkownika sygnałami świetlnymi, czy stan glukozy w organizmie jest zbyt wysoki lub zbyt niski.

Czytaj także:  Producenci soczewek kontaktowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *