dziewczyna noszenie soczewek

Wyraźne widzenie to podstawa prawidłowego funkcjonowania w otaczającym nas świecie. Jednak nie wszyscy cieszą się dobrym wzrokiem. Dla osób posiadających wady wzroku z pomocą przychodzą okulary oraz szkła kontaktowe. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością, jednak aby były bezpieczne dla naszego oka, należy pamiętać o przestrzeganiu terminów użytkowania określonych przez producenta.

Jak długo należy nosić soczewki kontaktowe?

Ze względu na indywidualne cechy soczewek, takie jak odporność na gromadzenie się osadów czy tempo starzenia materiału, wyróżniamy kilka rodzajów szkieł z podziałem na okres ich optymalnego użytkowania. Obecnie na rynku bez problemu dostaniemy nie tylko soczewki jednorazowe, czy dwutygodniowe, ale także miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Czas noszenia soczewki nieinwazyjny dla rogówki oka ustala producent, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać terminu ważności uwzględnionego na ulotce.

Oprócz okresu przydatności producent dodatkowo ustala tryb, w jakim możemy nosić szkła kontaktowe. Ze względu na indywidualne cechy soczewek oraz wpływ, jaki wywierają na fizjologię naszego oka, wyróżniamy trzy podstawowe tryby: dzienny, przedłużony i ciągły.

W trybie dziennym

Soczewki kontaktowe zalecane do użytkowania w trybie dziennym nie powinny być stosowane dłużej niż 24 godziny. Należy pamiętać o obowiązkowym zdjęciu ich do snu oraz dokładnym czyszczeniu tylko specjalistycznym preparatem do pielęgnacji. Wśród soczewek tego typu znajdziemy takie marki jak: Dailies Total 1, Biotrue ONEday czy Acuvue 1-Day Moist.

W trybie przedłużonym

Tryb przedłużony zezwala na noszenie soczewek bez przerwy do 7 dni i 6 nocy. Po tym czasie powinny być zdjęte i wyrzucone. Cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na wygodę ich stosowania. Najbardziej popularne produkty z tej serii to Acuvue Oasys i Acuvue Advance od Johnson&Johnson czy Avaira od Cooper Vision.

Czytaj także:  Podpowiadamy jakie soczewki wybrać?

W trybie ciągłym

W trybie ciągłym soczewki możemy nosić przez cały miesiąc, jednak warunkiem jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Do wyboru mamy między innymi: PureVision, Air Optix Night&Day czy Bofinity, za których produkcję odpowiedzialni są Bausch&Lomb, Alcon i Cooper Vision.

Bez względu na to, jaki tryb noszenia posiadają nasze soczewki kontaktowe należy pamiętać o obowiązkowym czyszczeniu ich specjalistycznym preparatem. W celu usunięcia wszelkich osadów organicznych, kurzu czy resztek makijażu, jakie każdego dnia osadzają się na soczewce, należy dokonywać tego za każdym razem, gdy są zdejmowane z oka, a także przed ich ponownym założeniem.

Dlaczego nie wolno przekraczać czasu użytkowania soczewek?

W trakcie noszenia soczewek kontaktowych niezwykle istotnym jest, aby na własną rękę nigdy nie przedłużać terminów określonych przez producenta. W przeciwnym razie może to powodować pojawienie się niepożądanych objawów takich jak podrażnienia, a nawet groźne infekcje oczu. Pamiętajmy, że soczewki kontaktowe to produkt medyczny, dlatego powinien być używany odpowiedzialnie, aby nie narazić naszego zdrowia na możliwe niebezpieczeństwa wynikające z ich przenoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *