soczewki dla starszych osób

Z wiekiem poszczególne narządy naszego ciała zaczynają funkcjonować nieco gorzej. Jest to oczywiście związane z upływającym czasem, który ma oczywisty wpływ na ludzki organizm. Nie inaczej jest w przypadku naszego wzroku, który w pewnym stadium może się pogorszyć. Wszelkie niekorzystne zmiany w jego funkcjonowaniu związane są z tak zwaną starczowzrocznością.

Jak rozpoznać starczowzroczność?

Starczowzroczność, zwana również prezbiopią, dotyczy przekształcenia działania soczewki oka, która staje się mniej elastyczna. Zatraca również zdolność poprawnego postrzegania (akomodacji) obiektów, zarówno tych nieco oddalonych, jak i znajdujących się blisko nas. Ponadto omawiana dysfunkcja, której nie należy mylić z wadą wzroku, związana jest z osłabieniem umiejętności odpowiedniego wyostrzania obrazu. Sprawia to, iż zdecydowanie spada ogólny komfort codziennego funkcjonowania, dlatego ze starczowzrocznością należy walczyć. Może odbywać się to przy użyciu specjalnych okularów, jednak lepszym rozwiązaniem wydają się być odpowiednie soczewki kontaktowe.

W czym soczewki progresywne są lepsze od okularów?

Nasz wybór powinien paść na produkty progresywne, które umożliwią prawidłowe dostrzeganie wszelkich przedmiotów bliskich oraz dalekich. Niegdyś, gdy rynek optyczny nie był tak zaawansowany, osoby zmagające się z tą dolegliwością były zmuszone zakupować dwie pary okularów, które używały w zależności od potrzeb. Obecnie takiej potrzeby nie ma, gdyż możemy zdać się na działanie jednego, niezwykle zaawansowanego rozwiązania.

Wspomniane soczewki progresywne dowolnie dostosowują ostrość naszego widzenia w zależności od tego, czy próbujemy dostrzec obiekt znajdujący się daleko czy blisko. Zbudowane są one na bazie struktury koła i pierścienia, która umożliwiają opisane działanie. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, gdyż nie musimy martwić się tym, iż zgubimy poszczególne pary okularów.

Zaawansowane metody korekcji

Jeżeli natomiast nie chcemy nosić ani soczewek ani okularów, możemy zdecydować się na korekcję laserową. Odpowiednia technika korekcji starczowzroczności nazywana jest monowizją, zapewniającą całkowitą korekcję oka dominującego oraz pozostawienie niewielkiej wady na drugim oku. Kolejny typ zabiegu o większym stopniu zaawansowania, to refrakcyjna wymiana soczewki, w której uszkodzoną soczewkę zamienia się na jej sztuczny odpowiednik. Tego typu zabiegi związane są jednak z koniecznością wydania sporej sumy pieniędzy. Istnieją również pewne przeciwwskazania (jak chociażby zaawansowany wiek), które w sposób absolutny wykluczają możliwość przeprowadzenia omawianych zabiegów chirurgicznych.

Czytaj także:  Zakładanie soczewek kontaktowych w 5 krokach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *